Kézilabda régióközpont lesz Veszprém
A Veszprém megyei Önkormányzat és a Veszprém Megyei Kézilabda Szövetség a Csiszár László régióközpontban (Fejér, Vas, Veszprém megye) tevékenykedő sportvezetők és az utánpótlás-neveléssel foglalkozó szakemberek számára tartott tanácskozást, majd sajtótájékoztatót.
Az eseményen részt vett Hadházy Sándor országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Sportbizottságának tagja, Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, Firnicz József, a Magyar Kézilabda Szövetség utánpótlás sportigazgatója és Dr. Soós Kálmán, a Veszprém Megyei Kézilabda Szövetség elnöke is.
- A mai találkozón a sportág lehetőségeiről, az utánpótlás nevelésről és a rendszerben való gondolkodásról egyeztettünk. A megyei közgyűlés elnöke megváltoztatta a programját, hogy részt vegyen a megbeszélésen, ami jelzi, hogy a megye vezetése számára is fontos kérdésekről volt ma szó. Célunk, hogy együtt dolgozva még sikeresebb legyen a megyei kézilabdasport, mint amilyen eddig volt. Egy akadémiarendszer kialakítása a célunk, amiben minél több gyermek részt tudjon venni, a középiskolában látjuk a legnagyobb problémákat, szeretnénk, ha egyetlen gyermek sem veszne el – mondta Soós Kálmán.
- Felmerül az emberekben a kérdés, hogy egy ilyen nehéz gazdasági helyzetben miért fektet ekkora hangsúlyt a kormányzat a sportra. A válasz egyszerű: a sport stratégiai tényező, a magyar lakosság egészségügyi állapota aggasztó, melynek hatására hosszú távon megemelkedik az egészség visszaszerzésére fordított költség. A kormány érdekelt abban, hogy a lakosság egészségügyi állapot javuljon, a sport olyan terület, ami ehhez hozzájárul, ezért áldozni is kell rá. Az Európai Unió állásfoglalása szerint társasági adóból versenysportot nem támogathat a kormányzat, viszont az utánpótlás nevelést és a létesítményfejlesztést igen. A szövetségeken keresztül címkézetten lehet eljuttatni a pénzeket az utánpótlás műhelyeibe. A kormányzat célja a MOB-on keresztüli egycsatornás elosztórendszer létrehozása, ezáltal hatékonyabban lehet felhasználni a sportra szánt összegeket. A következő években több milliárdos forrás állhat rendelkezésre utánpótlás nevelésre és létesítményfejlesztésre, a három megye sportszakembereivel erről beszélgettünk. Örülök annak, hogy itt mindenki partner az együttműködésben, az a feladatunk, hogy egy széleskörű együttműködést alakítsunk ki, melybe be tudnak kapcsolódni az önkormányzatok, a gazdaság szereplői és a lakosság is. Elkezdődött egy civil kezdeményezés a kölyökkézilabda megszervezésével, ezt folytatni kell tovább – mondta Hadházy Sándor.
- Örülünk annak, hogy házigazdái lehettünk ennek az események, melynek fő oka az, hogy komolyan kell vennünk a sport helyzetét, a diáksportot, a tömegsportot fejlesztenünk kell, ami biztos alapot adhat, hogy a versenysport a meglévő szinten maradjon, vagy javuljon. A magyar gyerekek egészségi állapota folyamatosan romlik, az alkoholfogyasztás növekszik, a fizikai állapot romlik. Kutatások szerint egy egésszel jobb az átlaga a rendszeresen sportoló gyerekeknek, a fizikailag inaktív társaikéhoz képest. A testnevelés háttérbe szorult, beszűkültek a lehetőségek anyagi források hiánya miatt is, pedig a sport gazdasági befektetésnek is jó. Át kell venni a bevált formulákat például a labdarúgásból, ahol az utánpótlás akadémiákból kerülnek ki a későbbi élsportolók. Középtávon is fenntarthatóvá tehető lenne egy utánpótlás akadémia, mely az MKB Veszprém égisze alatt eredményes tevékenységet tudna folytatni – mondta Lasztovicza Jenő.
- Konkrét szakmai célt is megfogalmaztunk, mely szerint a régió férfi utánpótlásközpontja itt, Veszprémben legyen. Egyeztető tárgyalások már voltak, ma felkerült az i-re a pont, hamarosan többoldalú együttműködési megállapodást írhatunk alá. Nem egy különálló szervezetet hozunk létre, hanem a szövetségen belül egy jogi személyiséggel rendelkező szakmai és érdekvédelmi szervezetet, ami magasabb szintre emelné a sportágat. Vannak problémáink, amit át kell gondolni, már az óvodától rendbe kell tenni az utánpótlás nevelést. A lehető legkevesebb problémát iskolás korosztály jelenti, hiszen a testnevelő tanárok szakmai elhivatottsága megvan, a probléma a 14-15 éves kor tájékán jelentkezik, ahol már a továbbtanulás kerül középpontba. Itt már egy jól központosított oktatásra van szükség, 8 lány és fiú régióközpont létrehozása lesz az első lépés 14 éves korig. Hiányolunk egy egységes szakmai irányítást, melynek két fő feladata az érdekvédelem és az anyagi háttér megteremtése. Kormányzati támogatással hosszú távon fenntarthatóvá válhat a rendszer, a határon túli magyar gyerekeket is meg kell találni, akiket elsősorban a határ közeli régiók karolhatnak fel. Fontos, hogy anyagi érdeke is legyen a kiskluboknak játékosokat nevelni, nemcsak a legmagasabb osztályokban, hanem minden szinten szükség van a jó kézilabdázókra. Sikerült megnyernünk a programunknak a győri Kovacsics Anikót és a veszprémi Iváncsik Tamást, az ő arcukkal fogjuk népszerűsíteni a kézilabda sportágat. Hamarosan elkészülnek az első, róluk elnevezett kézilabdák is, amikkel a gyerekek fognak játszani – mondta Firnicz József.