Minden kézilabdabarátnak látnia kell!

Hivatása kézilabdázó címmel nyílt kiállítás a Laczkó Dezső Múzeumban, felbecsülhetetlen ereklyéket láthatnak az érdeklődők.

A kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy Dejan Peric festői vénája adta a tárlat létrehozásának ötletét. Az MKB Veszprém KC kiváló hálóőre szabadidejében képeket fest, ez adta az inspirációt arra, hogy betekintést nyerhessünk a sportbéli és a sporton túli emberi értékekbe is.

A kiállított ereklyék döntő többségét az MKB Veszprém KC és a Veszprém Barabás KC bocsátotta a múzeum rendelkezésére, de szurkolók és szimpatizánsok is átadták féltve őrzött kincseiket.

A női kézilabdacsapat képviseletében Gyimesi Károly, tiszteletbeli elnök mondott köszöntőt.

- Köszöntő helyett köszönetet szeretnék mondani mindazoknak, akik valaha is tettek a veszprémi kézilabdáért. Ez a város szereti a kézilabdát, köszönjük, hogy megvalósult a kiállítás, mi igyekszünk életben tartani sportágunk hagyományait – mondta Gyimesi Károly.

 

 

A férfi kézilabdacsapatot Mocsai Lajos, mesteredző képviselte, aki a sportág történetéről és jelenleg elfoglalt helyéről is beszélt.

- A kézilabda dán és német gyökerei a legmeghatározóbbak, de fejlődésében mi is szervesen részt vettünk. A kézilabda habitusa megfelel a magyar mentalitásnak, ezért is érhettük el a legnagyobb sikereinket. Ma, Magyarországon a kézilabda a második legnépszerűbb sportág, és Európában is a harmadik pozíciót foglalja el. A szakemberek a legtöbb potenciállal rendelkező sportágak között tartják számon. Fontos, hogy ma már a sport nemcsak cél, hanem eszköz. Világszerte számos nagyvállalatot irányítanak egykori élsportolók, mert képesnek tartják őket a mentalitásuk alapján a feladatra. A ma megnyílt kiállítás megőrzi a múltat a jövőnek, feladata, hogy átíveljen minden korosztályt, ami a jövőbeni szép sikerekre jogosítja fel a sportágat – mondta Mocsai Lajos.

Veszprém Megyei Jogú Város képviselőtestülete nevében Brányi Mária, alpolgármester mondott köszöntőt.

- Aki eddig nem volt kézilabda szurkoló, az a kiállítás hatására az lesz. Bízom benne, hogy mindenki legalább egyszer kilátogat egy mérkőzésre, és részese lehet a veszprémi kézilabda jövőbeni sikereinek – mondta Brányi Mária.

 

 

 

 

Polgárdy Imre, a megyei közgyűlés alelnöke ismertette a sportág mérföldköveit.

- 1917-ben az ősöknek tekinthető dán, német és cseh szabályok egyesítésével jött létre a nagypályás kézilabda, 1951-től pedig a kispályás változat egyre inkább háttérbe szorította elődjét, majd 1966-tól már csak kispályás mérkőzéseket rendeztek. Veszprém Megye 74 olimpikonja közül 14 kézilabdázó, 11 férfi és 3 nő, és számos sikert értünk el a nemzetközi porondon is, így van mit bemutatnunk, van mire büszkének lennünk – mondta Polgárdy Imre.

  

Az ünnepélyes megnyitó zárásaként Dejan Peric köszöntőjét olvasták fel, akinek több képe is a tárlat részét képezi.

- Számomra a festészet pihentet és örömet nyújt, minden képem az életem különböző periódusairól szól. Minden festmény üzenetet hordoz, rajtuk keresztül megoszthatom másokkal az érzéseimet és a titkaim egy részét – hangzott el Dejan Peric köszöntőjében.

A kiállításon tematikusan berendezett vitrinekben mezek, sálak, kupák, serlegek, újságcikkek, könyvek, belépőjegyek, emlék- és használati tárgyak találhatók. Külön vitrinje van Marian Cozmának is. A tárlat érdekessége, hogy lehetősége van a látogatóknak gólt lőni Fazekas Nándornak, pontosabban a képmásának, valamint megmérhetik súlypont emelkedésüket is.

A kiállítás három hónapon keresztül tekinthető meg a Laczkó Dezső Múzeumban, az Erzsébet sétány 1. szám alatt.