Hat évtized kézilabdacsemege
Egy hónapja, Hivatása kézilabdázó címmel nyílt kiállítás a Laczkó Dezső Múzeumban, ahol felbecsülhetetlen ereklyéket láthatnak az érdeklődők. Az előkészületekről és a kulisszatitkokról Gáspár Móna, kommunikációs vezető, Király András, múzeumpedagógus és Kákonyi Anna, muzeológus mesélt.
A tárlaton kiállított ereklyék döntő többségét az MKB Veszprém KC és a Veszprém Barabás KC bocsátotta a múzeum rendelkezésére, de szurkolók és szimpatizánsok is átadták féltve őrzött kincseiket.
- Nagyon gyorsan kellett dolgozunk, ezért felkerestük a vezérszurkolókat, és a veszprémi kézilabda történetének egy-egy korszakához tartozó nagy neveket. A férfi vonalról többek között Pardi Károly, Kiss Szilárd, Éles József és Csoknyai István is rendelkezésünkre állt, de a hölgyek is nagyon segítőkészek voltak, Ritterné Lengyel Erzsébet, Budai Piroska és a Tóth-Harsányi testvérek saját lakásukon fogadtak minket. Önként jelentkező szurkolóktól és sportújságíróktól is rengeteg segítséget kaptunk – magyarázta Király András.
A férfi csapat történetéből igazi kuriózumok is megtalálhatók a kiállításon. Megtekinthető az első élvonalbeli aranyérem, az 1951-ben kiírt Magyar Kupa serlege, az 1992-es, elveszett KEK serleg fotója, valamint Bartalos Béla 1984-es olimpiai öltönye is, amit az ötkarikás játékokon nem ölthetett magára, mert a magyar csapat politikai bojkott miatt nem indult Los Angelesben.
- Az egyik vitrinben díszeleg az a menüsor, amit az 1992-es KEK-győztes csapat fogyasztott el. A csapatról elnevezett ételek között megtalálható a „HAJNAL”-i fejes saláta és a Vörösboros vadpörkölt petrezselymes burgonyával „ELEKTROMOS”-an – mondta lelkesen Gáspár Móna.
- Egy hölgy a Bakony Vegyész egyik régi edzőtrikóját hozta be, ő a tekeszakosztály tagja volt, akkoriban a kézilabdásoktól örökölték a trikókat, így került hozzá az ereklye. Jelentkezett egy mezgyűjtő is, akinek az elmúlt húsz évből egy 30-40 darabos kollekciója van. A kiállítás legrégebbi darabja egy 1948-as zászló – mesélte Kákonyi Anna.
- Külön vitrint állítottunk Marian Cozmának, amibe sikerült vidám emlékeket is csempészni, ilyen a 2007-es KEK-győzelem után viselt zakója, amit Gál Gyula ollóval szabdalt össze örömében. Külföldi mérkőzésekről származó belépőjegyek, a ’90-as évek közepétől használt bérletek, valamint mérkőzésplakátok is megtekinthetők a kiállításon. Érdekesség a Kádár utcai első férfi NBI-es összecsapásnak és a Bakony Vegyészes hölgyek egyik nemzetközi mérkőzésének eredeti plakátja, aminek a helyszíne Miskolc volt – mondta Király András.
A kiállított fotók között olyat is találunk, amelyen 1981-ben válogatott játékosok festik a csapat átmeneti otthonának, a Jutasi úti pályának az épületét. Érdemes tehát megtekinteni a május végéig látható tárlatot.
A történelmi falfestés
Kedvet kaptál? Nyerj jegyet a kiállításra!