Ortegának még fáj, hogy nem folytathatta a veszprémi kézicsapatnál
A Telekom Veszprém szerda esti BL-mérkőzésén a BL-címvédő Barcelona az ellenfél. A vendégcsapat idén kinevezett vezetőedzője az a spanyol Carlos Ortega, akivel hat évvel ezelőtt a leváltás kevésbé elegáns formáját választva bántak el a „királynék városában”, még a javítás lehetőségétől is megfosztva.
Szinte napra pontosan hat esztendeje, hogy a magyar kézilabda bajnokcsapat, amely akkor még MVM Veszprém néven szerepelt, idény közben szerződést bontott a spanyol Carlos Ortegával, és az edzői teendők ellátásával Xavier Sabatét, a helyettesét bízta meg. Az akkori klubvezetés egyik szószolója, aki már régen nem az egyesület alkalmazottja, többször is megpróbálta a leváltását kezdeményezni, de csak akkor talált fogást Ortegán, amikor az „Építők” a BL csoportmérkőzéseinek első fordulójában balszerencsés körülmények között döntetlenre végzett a lengyel Plock otthonában. Az ekézés után a pontvesztés lett a végzete.
A játékosként hatszoros Bajnokok Ligája győztes Carlos Ortega, akinek a veszprémi szerződtetésében a Barcelonából hazatérő Nagy László nem csekély szerepet játszott, elfogadta a döntést, nem is volt más választása. Menesztésénél is jobban fájlalhatta, hogy a másodedzője a háta mögött megegyezett a klubbal, ahelyett, hogy szolidárisan kiállt volna a honfitársa mellett, a klubvezetők tenyerébe csapott és átvette a szerepét.
Négyen maradtak a csapatából
Hat évvel a történtek után, amely sokak szerint a magyar bajnokcsapat vesszőfutásának a kezdetét jelentette, Carlos Ortega szerdán este a Veszprém Arénában ellenfélként, a BL-címvédő Barcelona vezetőedzőjeként tér vissza egykori „munkahelyére”. Ahol aligha fogják füttyel fogadni, mert a szurkolók nagy kedvence volt. Egykori veszprémi csapatából már csak Lékai Máté, a szlovén Gasper Marguc és a svéd Andreas Nilsson maradt meg „magnak”, illetve Ligetvári Patrik is, akinek 19 éves korában éppen Ortega adott először kisebb szerepeket az első csapatban.
Fotó: Hajráveszprém.hu (archív)
„Nem ez lesz furcsa a számomra, hanem sokkal inkább az, hogy a csapatom egykori húzóemberei közül Nagy Lászlót már a klub sportigazgatójaként fogom üdvözölni, Momir Iliccsel pedig úgy találom szembe magamat, mint az ellenfél vezetőedzőjével. „Momóval” aki ugyanúgy bizonyítani szeretne, ahogy jómagam. Mind a ketten tudjuk, hogy egy kézilabdaedző soha nem tervezhet hosszútávra, mert ha nem eléggé eredményes, akkor felállítják, és máris jön az utódja. Én a szívembe zártam Veszprémet, szerettem a szurkolókat, ahogy ők is megkedveltek engem, ezért is fájt, hogy a munkámat nem folytathattam ott–nyilatkozta az SzPress Hírszolgálatnak a nemrégiben az 50. születésnapját ünneplő Carlos Ortega, aki hároméves szerződést írt alá a világ legerősebbjeként emlegetett klubbal, amelyiket egykor a kézilabdázás bevehetetlen bástyájaként emlegettek. Ahol 12 éven át a spanyol játékstílust tökéletesre fejlesztő Xaviel Pascual volt a „várkapitány”, aki 61 győzelemből álló tökéletes sorozattal és annak csúcsaként BL győzelemmel köszönt el Barcelonától és állította ezzel igen magasra a mércét az utódja előtt.
Tart a Veszprém betonvédelmétől
Ortega a Veszprémben eltöltött évei után három ország kézilabda kultúráját ismerte meg és próbált az új és új helyzetekhez alkalmazkodni. Rövidebb ideig Dániában és Japánban dolgozott, majd négy évig Németországban, a Hannover-Burgdorf edzőjeként.
„Felkészültebbnek érzem magamat, mint hat évvel ezelőtt. Lépten-nyomon azt tapasztaltam, hogy egy edzőnek nem csak csapatot kell építenie, és eredményeket felmutatnia, hanem alkalmazkodnia is a környezetéhez, a munkáját befolyásoló kiszámíthatatlan tényezőkhöz. Erről a négy gyerekem is sokat tudna mondani, akik ahány országban megfordultak, mindenhol nemzetközi iskolákba jártak, így most, amikor hazaérkeztek a szülőhazájukba, azon veszik észre magukat, hogy jobban beszélnek angolul, mint spanyolul – folytatta a malagai születésű sportember, aki a spanyol válogatottban 144 mérkőzésen játszott és 507 gólt dobott.
A videóelemzést nagyon fontosnak tartó Ortega a munkatársaival együtt alaposan tanulmányozta a Telekom Veszprém két BL-mérkőzését, van elképzelése arról, hogy egykori játékosa, Momir Ilics merre vette az irányt.
„Úgy látom, hogy a Veszprém védelme olykor áttörhetetlen betonfalat alkot, a támadójátékuk viszont még csak formálódik. A PSG legyőzését bravúrnak tekintem, a Kielcétől elszenvedett vereség és az elkövetett hibák viszont tanulságokkal szolgálhattak Ilics számára. Az mindenesetre nem látszott, hogy a nyáron hat meghatározó tudású játékosa is elhagyta Veszprémet, szóval ők is olyan cipőben járnak, mint a Barcelona. A legjobban a visszavonult Raul Enterrios hiányzik, akit nem véletlenül emlegettek úgy, mint aki az edző meghosszabbított karja a pályán.” – mondta befejezésül Ortega.