Pole fitness, a szexis sport

Egy sportág, amit nyugodt szívvel állíthatunk, hogy mind a férfiak, mind a nők körében kezd egyre nagyobb népszerűségnek örvendeni, persze más-más okokból.

A rúdtáncban ugyanis két irányzat alakult ki: a pole dance, amely akrobatikus elemeket tartalmaz érzéki táncmozdulatokkal színesítve, amit nyilván az erősebb nem képviselői preferálnak,míg a pole fitness sokkal inkább szól az akrobatikáról és inkább az erőelemekre helyezi a hangsúlyt.

A rúdtánchoz jelentős fizikai erőre, rugalmasságra és állóképességre van szükség. Amíg a sztriptíz klubokban az előadás részét képezi a vetkőzés és az erotikus mozdulatok akrobatikus elemek nélkül, addig a sportszintű rúdtáncban az előadó atletikus mozdulatokat hajt végre: felmászik a rúdra, pörgéseket végez, és erőelemeket mutat be. Az utóbbi esetben a felső test és a törzs jelentős fizikai ereje elengedhetetlen, ami folyamatos, kitartó, kemény edzést igényel.

Ma már a rúdtánc a testedzés elismert formája, amit aerob és anaerob edzésként is végeznek lelkes követői. Nagy hangsúlyt helyez az általános erőnlétre és állóképességre egyaránt. Ez a mozgásforma növeli a testi erőnlétet, mert saját testsúlyunkat használjuk ellenállásként, miközben az egész testet formálja. További előnye, hogy önbizalmat növel és energiát ad.
A férfiak azonban nem csak nézőként élvezik ezt a sportágat, egyre többen csatlakoznak a versenyző kategóriához is, 2007-ben például a kínai országos rúdtánc bajnokság egy férfi nyerte, a 2011-ben, Magyarországon rendezett világbajnokságon pedig már külön kategóriában indulhattak a másik nem képviselői.

Bár világszerte rendeznek amatőr és profi bajnokságokat ebben a sportágban, fontos megjegyezni, hogy mindegyik szigorúan tiltja a meztelenséget, sőt, kizárják a versenyzőt, ha bizonyos testrészei, akár véletlenül is, kilátszódnak. A versenyzőket a következők szerint pontozzák: technika, kivitelezés, átkötés, eredetiség, rugalmasság és stílus. Ugyanúgy mint a műkorcsolyában a rúdtánc bajnokságon is vannak kötelező elemek, amiket a versenyzőknek be kell mutatniuk és szabadon választható gyakorlat, ahol az indulók szabadon engedhetik fantáziájukat és akár saját maguk által kifejlesztett, új elemeket is előadhatnak. A versenyeken azért van szükség arra, hogy kevés ruhadarabot viseljenek (sort vagy bugyi és top), mert kezeiken kívül más testrészeikkel tartják magukat a rúdon, mint pl. térdhajlat, hónalj, comb, vagy akár has. Az első profi világbajnokságot 2005-ben, Amszterdamban rendezték meg, azóta évente rendezik, például 2011-ben, Magyarországon.

Hazánkban egyelőre csak Budapesten és néhány nagyobb városban próbálhatjuk ki, Veszprémbe egyelőre még nem ért el, de aki érez magában némi ambíciót, biztosan nagyon jól fog szórakozni egy-egy ilyen edzésen, és valószínűleg párunk sem fog fennakadni a heti pár óra hiányzáson, ha bemutatjuk neki, mit tanultunk.

Forrás: Hajráegészség.hu